Typy kontaktních čoček

Kontaktní čočky můžeme rozdělit několika způsoby. Nejjednodušší způsob dělení je podle periodicity výměny. Dále je můžeme dělit podle materiálu, ze kterého byly čočky vyrobeny, podle typu korekce a podle zabarvení.

Kontaktní čočky podle periodycity výměny

Periodocitou výměny je myšlena doba, po kterou čočky používáte než je je vyhodíte. Během takového požívání je nosíte přes den a na noc je vyjímáte z očí. Podle periodicity výměny se kontaktní čočky dělí na jednodenní čočky a čočky pro plánovanou výměnu (čtrnáctidenní, měsíční, tříměsíční).

Jednodenní kontaktní čočky

Jednodenní čočky jsou určeny pro nošení během jednoho dne. Ráno je nasadíte na oko a večer vyhodíte. Druhý den si rozbalíte nové. Je to nejen zdravý, ale i velice pohodlný způsob nošení (také nejnákladnější ), protože není nutné o čočky pečovat a čistit je pomocí roztoků. Proto jsou ideální např. při letních a zimních sportech.

Kontaktní čočky pro plánovanou výměnu

Plánovaná výměna je doba po jejímž uplynutí nahrazujete Vaše kontaktní čočky novými. Musí se čistit a dezinfikovat pomocí tzv. roztoků. Oproti jednodenním kontaktním čočkám se jedná finančně o mnohem dostupnější variantu nošení.

Patří sem kontaktní čočky:

  • čtrnáctidenní
  • měsíční
  • tříměsíční
  • roční

Kontaktní čočky podle doby nošení

Doba nošení znamená, jak dlouho máte kontaktní čočky nepřetržitě nasazeny na očích.

Jednodenní obvykle nejsou na očích nasazeny déle jak 12 - 18 hodin. Čočky se na noc ukládají do roztoků.

Kontaktní čočky pro prodloužené nošení mají větší obsah vody a tenčí středovou tloušťku, aby byl usnadněn přístup kyslíku k rohovce. Kontaktní čočoky pro prodloužené nošení by neměli být nasazeny déle jak 7 dní nepřetržitě. O tomto nošení byste se měli poradit s Vaším aplikátorem.

Kontaktní čočky  pro kontinuální nošení mohou být nasazeny na oku nepřetržitě 30 dní a 29 nocí. Stejně jako u jednodenních čoček zde odpadá potřeba desinfekčních roztoků.

V České republice jsou schváleny dvě značky těchto doslova revolučních kontaktních čoček a to Focus Night & Day od společnosti Alcon a produkt Pure Vision od společnosti Bausch & Lomb.

Tyto čočky jsou vyráběny ze superpropustného silikonhydrogelu, který poskytuje rohovce dostatečný přístup kyslíku a tím zaručuje bezpečné nošení těchto kontaktních čoček po dobu celého měsíce.


Kontaktní čočky podle typu korekce


Kontaktní čočky korigují krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus nebo presbyopii.
Sférické kontaktní čočky napravují krátkozrakost ( myopii )  a dalekozrakost (hypermetropii). Torické kontaktní čočky Vám kontaktolog předepíše pokud máte astigmatismus. Kromě průměru, zakřivení a sférické hodnoty mají také další parametry a těmi jsou cylindr a osa.

Bifokální, multifokální a progresivní kontaktní čočky  jsou čočky, které mohou nosit lidé s presbyopií ( nositelé brýli na čtení ).

Kontaktní čočky podle zabarvení

Barevné kontaktní čočky se dělí na čiré, barevné, barevné krycí, barevné zvýrazňovací a obrázkové kontaktní čočky.

Zbarvení pro snažší manipulaci je velmi světlé a nemá žádný vliv na barvu očí - nemění ji. Zbarvení je určené k tomu, aby byla kontaktní čočka lépe vidět při manipulaci.

Zvýraznění barvy - tyto kontaktní čočky jsou průsvitné  a zvýrazňují přirozenou barvu Vašich očí. Jsou určeny pro světlé oči ( modré, hnědé, zelené nebo šedé ). při nasazení vzniká směs barev Vašich očí a barvy kontaktních čoček.

Krycí kontaktní čočky - změní barvu Vašich očí ať máte oči světlé nebo tmavé. Barva kontaktní čočky překryje Vaši přirozenou barvu očí.

Obrázkové kontaktní čočky - jsou čistě kosmetické a mohou být i dioptrické. Jsou určeny pro různé příležitosti oslav, párty, jako módni doplněk k oblečení.

Jak si nasadit kontaktní čočky Produkty
k porovnání (0)
Podporujeme
Ćervený kříž Spolu dětem

Přihlásit se k newsletteru

Přihlášením k newsletteru získáte pravidelné informace o novinkách a akčních nabídkách.


Zavřít