Pro zobrazení cen na našich velkoobchodních stránkách je nutná registrace, po schválení a Vašem přihlášení je Vám k dispozici kompletní sortiment včetně cen. Zavřít

Dalekozrakost (Hypermetropie)

Dalekozrakost (Hypermetropie), jinak také Hyperopie

Při zrakové vadě zvané dalekozrakost se paprsky světla, procházející očním aparátem, protínají až za sítnicí oka, na sítnici tedy dopadají v různých bodech a tvoří se tím neostrý obraz. Dalekozrakost se projevuje špatným viděním blízkých předmětů, při těžkých formách je nemožné zaostřit i na vzdálenější předměty.

Nejčastější příčinou je tzv. krátké oko, kdy paprsky dosahují až za sítnici, nebo nízká schopnost oční čočky vyklenout se dostatečně při akomodaci na blízké předměty a pozměnit správně dráhu paprsků světla.


V počátečním stádiu zůstává velmi často neodhalena až do cca 40 let života. Může se projevovat únavou očí a bolestí hlavy. Dalekozrakost je možné korigovat kontaktními čočkami nebo brýlemi v plusových dioptriích.

Dalekozrakost u dětí je způsobena zatím nedostatečně vyvinutým dětským okem – oko je ještě „krátké“ a dítě tak nevidí na blízké předměty. Často je doprovázena šilháním. Ale s vývojem oka a včasným odhalením a řešením s lékařem se dá dobře léčit.

Existují 3 základní typy dalekozrakosti:

  • jednoduchá (nízká do +3,00 dioptrie, střední od +3,00 do +6,00, vysoká více než +6 dioptrií)
  • patologická – vyšší dioptrie, těžší formy, způsobena nedostatečným vývojem oka
  • funkční – tzv. tupozrakost, kdy receptor v mozku potlačuje obraz vnímaný okem, léčitelné jen v dětském věku
Jak si nasadit kontaktní čočky Produkty
k porovnání (0)
Podporujeme
Ćervený kříž Spolu dětem